Anne karnında oluşan ilk kıl folikülleri ağız çevresindedir. Bütün yüzey foliküllerinin gelişimi yaklaşık 22. haftada tamamlanmıştır. Doğumdan önceki kıl folikülleri lanugo ismiyle anılırlar ve renksiz, ince ve yumuşaktırlar. Doğumdan sonra kılların bir kısmı güçlü pigmentli kıllara dönüşür (terminal kıllar), bazısı yine renksiz ve yumuşak (vellus) kalırlar, bir kısmı da bu iki tipin arasındadırlar (intermediate).

Ergenlik öncesinde saçlı deri, kaş ve kirpiklerin dışında hiçbir yerde terminal kıl yoktur, ergenlikle birlikte koltuk altı, genital bölgeler, omuz, sırt, göğüs, kol ve bacaklar kıllanmaya başlar. Kapladığı yüzeye göre en fazla kıl folikülü kafada bulunmaktadır. Bütün kafadaki folikül sayısı bir milyon, saçlı derideki folikül sayısı yüz bin bütün vucuttaki folikül sayısı da yaklaşık olarak beş milyondur. Folikül yoğunluğu yanaklar ve alında mevcut vucudun diğer yerlerinden belirgin olarak daha fazladır.

Kıllar da aynen tırnaklar gibi ana maddesi keratin olan sert kıvamlı uzantılarıdır. En iç tabakasında medula adı verilen kısım, onun üstündeki tabaka korteks, en dış tabakada da kutikul isimli gerçek koruyucu kılıf vardır. Normal gözün göremediği bu tabakalar ancak mikroskop altında fark edilir duruma gelirler.

Saçın rengini belirleyen hücreler saç tomurcuğu adı verilen canlı dokunun içinde yer alırlar. Saç tomurcuğu da bir çeşit kılıf içinde yer almaktadır ve hücrelerin bölünmesi esasına dayalı saçı büyüten temel ünitedir ve papilla adı verilen ve kan damarları açısından zengin kısmı sarmaktadır. Söz konusu bölümler damarlar tarafından beslendiği için canlıdır ve işte bu canlı üniteye bir bütün halinde ‘folikül’ adı verilir. Bir folikülün canlı kalabilmesi damarlar tarafından beslenmesi, sinir uçları tarafından uyarılması ve kaslar tarafından yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Canlı doku ile çok ilişki olmamakla birlikte vücudun biriktirdiği teri dışarı atabilmek için de ter bezleri gerekmektedir.

Foliküller, üniteler halinde dizilmiştir. Bu üniteler tek bir folikül içerebildiği gibi, ön saç çizgisi ve kulak üstleri çoğunlukla tekli foliküler üniteler içerir, ikili, üçlü, dörtlü hatta nadiren daha fazla folikül içerebilir. Örneğin ense bölgesinin üst tarafı yani iki kulak arasındaki saha çoklu folikül içeren ünitelerin daha yoğun olduğu alanlardır.

Erişkin bir insanın saçla kaplı deri yüzeyi yaklaşık 1000 cm² civarıdır ve her cm²’ye ortalama 100 saç teli düşmektedir. Normal bir erişkinin saçlı derisinde ortalama 100 bin saç teli bulunmaktadır. Bu rakam beyaz ırk içindir ve sarı ırkta bu sayı 140 bin, esmer ırkta ise110 bin civarındadır. Aslında tüm vücudumuz (el ayak tabanları ve dudaklar hariç) kıllarla kaplıdır fakat çoğunluğu melanin içermediğinden çıplak gözle görülemeyecek denli renksiz ve küçüktürler. Vücudumuzdaki kıl sayısı saçımızdakinin 10 katından daha fazladır. Göğüs, omuzlar, sırt, koltuk altı ve genital bölgeler kılların daha güçlü çıktığı alanlardır.